am luat virusul?

HIV SIDA

Postata de myrymyrela cu 11 ani in urma.

m.am intepat din greseala cu un ac de cusut cu care o pers.seropozitiva si.a facut cam aproximativ cu o saptamana in urma gaura in spranceana..nu am sangerat,dar am stor bine degetul ca sa iasa sangele dupa care l.am dezinfectat cu spirt,si am ars zona unde m,am intepat...deci am luat virusul?sa stiu la ce sa ma astept si sai feresc pe cei din jur..va multumesc anticipat..

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este putin probabil intrucat viata virusului in afara organismului se rezuma la ore. Cu toate aceste, este bine sa efectuati testul HIV la 1, 3 si 6 luni.

myrymyrela

acum 11 ani

huh...va multumesc enorm,m.am mai linistit,am safac testul cat pot de rapid si data viitoare am sa fiu mai atenta.Si daca merge doar partenerul meu sa il faca?pt.ca elstie situatia si eu am vrut sa ul protjez,dar el a spus ca orice ar fi nu conteaza,in fine va multumesc inca o data,multa sanatate si putere de munca,o seara placuta.