Ajutor

HIV SIDA

Postata de jhonyqz cu 11 ani in urma.

Buna ziua am intretinut un raport sexual protejat plus lubrifiant cu o p***atuata,doar sex normal insa greseala a fost ca dupa ce mi-am dat jos prezervativul m-am sters cu un servetel de lichidul lasat de lubrifiant in zonele genitale atingandu-mi si capul penislui cu el exista riscul ca in acel lichid sa fi fost secretii vaginale? are rost sa fac un test hiv si daca da cam la cat timp?

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa determinati anticorpii anti HIV la 1 luna, 3 luni si ulterior la 6 luni dupa contactul sexual. Daca rezultatele ies negative, atunci se exclude acest tip de infectie.

jhonyqz

acum 11 ani

Multumesc.Dar daca as face testul dupa 2 saptamani ar fi o problema in sensul ca rezultatul nu ar fi concludent?

jhonyqz

acum 11 ani

si daca il fac mai repede adica dupa 2 saptamani ar fi o problema in sensul ca nu ar fi concludent rezultatul?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exact, rezultatul anticorpilor poate fi fals -negativ sau pozitiv. De aceea, se recomanda determinarea lor la 1 luna cel mai devreme.

jhonyqz

acum 11 ani

Va multumesc f mult pentru raspunsuri,si as mai avea o intrebare la dumneavoastra si anume dupa parerea dumneavoastra de specialist cam care credeti ca ar fi riscul ac***a in vedere ca am folosit prevervativ+lubrifiant si nici nu stiu daca acea p***atuata avea hiv,stiu ca doar testul va putea spune exact dar totusi o idee m-ar ajuta enorm....

jhonyqz

acum 11 ani

Va multumesc f mult pentru raspunsuri,si as vrea sa va mai adresez totusi o intrebare si anume cam care ar fi riscul ac***a in vedere ca am folosit prezervativ+lubrifiant si nu stiu daca p***atuata avea hiv insa m-am sters cu servetelu care ar fi putut fi cu secretii vaginale dar nu stiu sigur .Stiu ca doar testul va putea spune exact insa totusi un sfat de la dumneavoastra m-ar ajuta. Va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Riscul este minim, nu poate fi cuantificat , dar....totusi exista.

jhonyqz

acum 11 ani

multumesc enorm pt rapunsuri joi am sa fac testul adica dupa3 sapt de la contact si il voi repta dupa 3 lunI. MULTUMESC