3 teste cu rezultat incert. Ce sa cred?

HIV SIDA

Postata de Utilizator11701281305 cu 5 luni in urma.

Am făcut 2 teste rapide - din salivă și sânge don deget. Și unul din sânge din vena la laborator. Toate cu rezultat incert. Ce înseamnă asta? Nu sunt în grupul de risc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Rezultatele incerte pot indica ca testul nu a putut determina cu precizie prezenta sau absenta bolii pentru care ai fost testat. Exista mai multe motive posibile pentru aceasta, cum ar fi nivelul scazut de antigene sau anticorpi in sange sau saliva, neconformitatea cu procedurile de testare sau varsta testului, care poate influenta rezultatul.

In astfel de situatii, se recomanda sa consultati un medic pentru a obtine mai multe informatii. Medicul va poate recomanda sa repetati testarea sau sa efectuati alte teste complementare, in functie de simptomele dumneavoastra sau de contextul medical.

Este important sa va amintiti ca testele pot avea o sensibilitate si o specificitate variabile, ceea ce poate duce la rezultate false pozitive sau false negative. Daca nu va aflati in grupul de risc, este posibil ca riscul dumneavoastra de a avea boala sa fie scazut, dar este intotdeauna recomandat sa solicitati sfatul unui specialist medical pentru evaluarea corecta a situatiei dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic infectionist: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654