Scurgere galbena urat mirositoare dupa 4 luni de la operatia de histerectomie totala ?

Histerectomie

Postata de Simona cu 4 ani in urma.

Buna ziua , am 41de ani si am facut acum 4 luni o operatie de histerectomie totala din cauza unui fibrom de 5,3 cm. Dupa 2 luni de la operatie am inceput sa am o scurgere galbena urat mirositoare. Am mers la medicul care m-a operat si mi-a dat 7 zile ovule Betadine. A fost bine o zi iar apoi au revenit scurgerile si am mers iar la cabinet la medic, mi-a dat Ziflex Duo pentru 7 zile. A fost bine doar 3 zile ca iar au revenit scurgerile . Am sunat medicul si mi-a spus ca este normal sa am scurgerile acestea deoarece procesul de vindecare se face printr-un proces de inflamare a cusaturii intravaginale si ca atele se resorb dupa 6 luni de la operatie. Mi-a spus sa ma spal cu apa cu bicarbonat si sapun cu degetul inauntru , sa nu folosesc irigatorul . Cand ma spal simt o unflatura la cusatura si miroase urat. Nu stiu daca fac bine sa stau asa , doar sa ma spal sau ar trebui sa pun iar ovule...sunt disperata pt. ca mi-e frica sa nu se suprainfecteze...Contactul sexual este horor...Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-dupa-o-interventie-chirurgicala_15943

Simona

acum 4 ani

Multumesc frumos pentru indrumare.

Utilizator21581604519

acum 4 ani

poti sa ne spui ce-ai facut in continuare? Cum te simti? Trebuie sa fac si eu o interventie si sunt in dubii.