Daca sufar de hipogonadism,pot sa am o viata normala?

Hipogonadismul masculin

Postata de Andrei cu 9 luni in urma.

Buna ziua!
Am 20 de ani si sufar de hipogonadism primar.Am inceput tratamentul cu testosteron la varsta de 12/13 ani insa penisul a ramas nedezvoltat.Am par pe toata suprafata corpului,asa cum este normal,inclusiv in zona genitala,mi s-a ingrosat vocea(nu foarte mult) dar penisul a ramas tot nedezvoltat.Pot face ceva in privinta aceasta?Sunt sanse sa se mai dezvolte in timp?Exista operatii?Daca nu exista,o sa pot intretine relatii sexuale?Vreau doar sa am o viata normala,o iubita,nu vreau sa fiu singur doar pentru ca am avut ghinion in viata.
Va multumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Este important sa consulti un medic endocrinolog, pentru a discuta despre optiunile de tratament si posibile solutii in situatia ta specifica.

In ceea ce priveste dezvoltarea genitala, este posibil ca aceasta sa se fi oprit in timpul adolescentei. Cu toate acestea, doar un medic specialist te poate asigura cu privire la acest aspect si poate evalua optiunile disponibile pentru tine.

Exista unele optiuni chirurgicale care pot fi luate in considerare in cazul in care dezvoltarea penisului a fost grav afectata si acest aspect te deranjeaza din punct de vedere fizic si emotional. Insa aceste optiuni trebuie discutate in detaliu cu un medic specialist, in functie de cazul tau specific.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/hipogonadismul-masculin_627

Duțu

acum 5 luni

Salut! Ai rezolvat ceva? Sunt și eu în aceași situație.