variatii de tensiune

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de RODICA4970671 cu 12 ani in urma.

Am 60 ani si de 2 ani fac tratament pentru hipertensiune. Am raspuns bine la inceput la orice tratament, dar la cateva luni imi creste tensiunea la 15 ( 16) cu/ 9(10), desi urmez tratamentul prescris. Ce seintampla? Trebuie sa suplimentez doza ? Multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandat să vă prezentaţi la o reevaluare medicală şi să ţineţi un regim hiposodat intensificat

cezara cobzaru

acum 12 ani

am 60 de ani .ma numesc cezara .am o problema am simtome inexcplicabile ,o senzatie de usoara ameteala urmata de o palpitatie cu senzatie de pierdere a echilibrului .mapoate cineva ajuta cu lamuriri ce trebuie sa fac?

cezara cobzaru

acum 12 ani

mi-am masurat tensiunea .este 115.-62/ 52.este mica este buna sa-u mare?

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile tensionale descrise sunt bune dar acestea trebuie verificate şi în momentul ridicării din pat. Dacă valoarea maximă a tensiunii scade sub 100 mm Hg vertijul (ameţelile) şi pierderea echilibrului ar putea fi determinate de hipotensiunea arterială