un raspuns va rog mult...

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de iony000 cu 13 ani in urma.

Am si eu o nelamurire :Dimineata cand ma trezesc am tensiunea 13 cu 8 iar seara dupa o zi de munca uneori si stres am tensiunea 15 cu 10 chiar 15,5 cu 10,5 .Am fost la medicul de famile, acolo am avut tensiunea 13,5 cu 8,5 si mi s-a dat ca tratament un tertensiv de 1,5 mg zilnic.D-stra ce parere aveti pot fi catalogat ca hipertensiv? Care este tensiunea arteriala de baza masurata dimineata sau seara? Aparatul cu care s-a masurat a fost clasic nu electronic.Va multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (5)

Dr. Alina-Teodora Dicu

acum 13 ani

De cat timp stiti ca aveti aceste valori ale tensiunii?
In mod normal seara dupa o zi de lucru tensiunea arteriala are valori usor crescute, depinde si de mediul in care lucrati si cum va alimentati. La o tensiune de 150/100 mmHg, da sunteti hipertensiv, dar la 130/ 80 nu. V-a scazut tensiunea dupa administrarea Tertensif-ului? Incercati sa reduceti din alimentatie mancarea sarata (in cazul in care consumati mai sarat), si sa consumati lichide minim 2 l pe zi. Multa sanatate

iony000

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns .Aceste valori nu stiu de cand le am dar aceste masuratori au fost facute de aprox 4 luni incoace dar nu zilnic.In urma tratamentului aceste valori se pastreaza. Poate putin sa fi scazut cea de dimineata 12,5 cu 8 uneori.

Adrienne

acum 13 ani

Medicul de famile este cardiolog? Cere o trimitere catre cardiologie si in urma unui EKG si ecocardiografie,medicul specialist isi va spune parerea si eventual tratamentul.

Nirolf

acum 12 ani

Eu as zice sa faceti mai intai ceva schimbari prin care sa contracarati stresul de la serviciu. Schimbari in dieta, cautati sa faceti activitate fizica zilnic, macar sa mergeti pe jos acasa de la servici, daca vremea si atmosfera (poluarea) din oras o permite. Consumati usturoi zilnic, ajuta la reglarea tensiunii, iar contra stresului luati ceva produse naturiste cu ginseng, complex de vitamina B, polen, etc.

gabriela784

acum 12 ani

ATENTIE...GINSENGUL CRESTE TENSIUNEA!