Tratament

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Gheorghe23933476 cu 13 ani in urma.

Inaltimea 1.72, greutatea 90 kg :(, virsta 60 de ani. Tensiunea arteriala masurata dimineata: mina dr variaza intre 130-150/85-96, mina stinga: ceva mai mica, cam cu 10-20, pulsul 60-70; masuratorile le-am facut acasa cu aparat digital cu manseta pe brat.
Colesterol 3.70 mmol/l (val. lab. 3.1-5.2)
HDL-colesterol 0.81 mmol/l (val. lab. 0.90-1.55)...mic
LDH-colesterol 2.37 mmol/l (val. lab. o.oo-4.14)
Trigliceride 1.14 mmol/l (val.lab. 0.50-2.00)
acid uric 476 umol/l (val.lab. 208-428)...mare
GRF >60 ml/min/1.73m2

In prezent am o criza de alergie la praf si dorm f putin si agitat din aceasta cauza. Influenteaza acest lucru tensiunea? Oricum, valori mai ridicate am avut si inainte de aceasta criza alergica.
Locuiesc in strainatate. Medicul de la institutie mi-a spus sa-mi masor in continuare tensiunea. Nu este prea cooperant si nu este dispus sa-mi dea explicatii.
Credeti ca trebuie sa incep un tratament medicamentos? Ce investigatii ar trebui sa mai fac?
Trebuie sa merg la un cardiolog?
Multumes mult!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Primul sfat ar fi sa slabiti 15-20 de kilograme. Atunci vi se vor remedia multe probleme. Stiu ca e mai usor de zis decat de facut dar ar fi un mare beneficiu pentru dvs.

Constantin

acum 13 ani

Incercati terapia complementara