tratament hta

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de getta cu 12 ani in urma.

buna ziua! intrebarea mea se refera la acest tratament alopat al hta. sotul meu are 46 de ani si in urma unei stari de rau aparuta brusc a fost analizat medical de urgenta- hta 19/10. colesterol 330. mentionez ca are o dieta echilibrata, fara excese{ de asta raspund eu} dar lucreaza intr-un mediu suficient de stresant. as dori sa va intreb
- pina la ce perioada trebuie urmata medicatia instituita dupa acest episod de hta,
- trebuie urmata toata viata {dupa cum am auzit unele pareri!!}
- hta este ireversibila? adica la orice enervare risti cresterea tensiunii
- valoarea mare a colesterolului indica depuneri pe peretii vaselor de dinge sau o viscozitate crescuta a singelui?
- daca medicatia alopata pentru hta si colesterol trateaza efectele si nu cauza afectiunii,ne putem astepta la revenirea la valori crescute ale acestora dupa terminarea tratamentului?
va multumesc pentru intelegere!
cu respect d-na Diaconu Geta

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul soţului d-vs este vorba despre afecţiunea numită dislipidemie care probabil este de origine genetică. În cazul acestei afecţiuni grăsimile sunt în cantităţi crescute în sânge, în timp acestea depunîndu-se la nivelul vaselor de sânge, procesul fiind ireversibil, putînd fi încetinit doar în cazul în care se reuşeşte normalizarea valorilor colesterolului şi grăsimilor. Tratamentul medicamentos însoţit obligatoriu de un regim alimentar strict, fără grăsimi şi sare va trebui urmat pentru toată viaţa

TataNicu

acum 12 ani

Daca era sa fie genetica treaba poate avea si vreun diabet.
-nu exista episoade de HTA, exista HTA primara (atunci cand este descoperita), iar medicatia instituita este urmata permanent
-da, toata viata
-da, este ireversibila, ea finnd data de rezistenta intamoinata de trecerea sangelui prin sistemul circulator ale carui componente (vase) si-au pierdut elasticitatea
-nu, deaorece tratamentul este insotit de regim alimentar, iar regimul alimentar ramane si dupa terminarea tratamentului pentru scaderea cholesterolului. Tratamentul se face pentru normalizarea valorilor.

Medic Epuran

acum 12 ani

Trebuie menţionat că este de aşteptat ca după întreruperea tratamentului valorile colesterolului şi ale tensiunii arteriale să devină din nou crescute

getta

acum 12 ani

va multumesc din nou pentru promptitudinea raspunsurilor! si pentru ca am senzatia ca sotul meu nu imi spune chiar totul despre investigatia medicala si rezultatul ei, v-as ruga pe d-v sa-mi spuneti o parere avind in vedere urmatoarea schema terapeutica:
- emzok 50mg - 1/2 dim
- crestor 20mg - 1 seara
- omacor 1000mg - 1 seara
- magnerot - 1 dim- 1 seara
- aspenter - 1 seara
- omez 20 mg- 1 dim
este mai mult decit o dislipidemie,par a fi aparut deja complicatii cu caracter ireversibil?
aceste suplimente sintetice {gen omega 3,magneziu,aspirina} pot fi inlocuite cu echivalentul lor din surse naturale?
-desi este genetica {sau dobandita} aceasta disfunctie metabolica poate fi inluentata in mare masura de stres, mai mult decit de modul de viata {alimentatie,miscare} ?
va multumesc!
cu mult respect si consideratie d-na Diaconu!

Medic Epuran

acum 12 ani

1.Dislipidemia provoacă o accelerare a îmbătrânirii vaselor de sânge care este un fenomen ireversibil (chiar în absenţa dislipidemiei).
2.Elementele nutritive pot proveni şi dintr-o alimentaţie echilibrată.
3.Referitor la stres, acesta singur sau împreună cu un mod de viaţă dezordonat (consum de alcool, tutun, etc.) într-adevăr ridică tensiunea arterială

nicu

acum 10 ani

cum se ea omacor oral sau rectal