tensiuneamare e prea mare cea mica e prea mica...???

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Lajos3 cu 13 ani in urma.

saptamana trecuta avea 15 cu 5 acum mi-am luat tensiunea la farmacie si e 17 cu 5...ce fac mor?

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Tensiunea arterială oscilantă trebuie urmărită cu un aparat Doppller la cabinetele de cardiologie din Spitalele clinice din Timişoara pe o perioadă de 24 ore. Metoda are destulă precizie şi astfel vi-se poate stabili diagnosticul cât si tratamentul adecvat . Cu sănătate. Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu

ovidiu

acum 10 ani

buna ziua,am o problema cu tensiunea,am fost la medic sa vad daca e potrivita sau mare,si mia iesit 16 cu 4 la varsta de 19 ani,ce pot face in aceasta privinta,cum pot face sa nu se agraveze

acum 13 ani

Stai linistit nu mori asa usor.
Valorile tensiunii arteriale la adulti ar trebui sa fie sub 14 cu 9
La tine presiunea sistolica (adica prima cifra) este prea mare iar cea diastolica este prea mica in comparatie cu prima cifra.
In mod normal valoarea presiunii diastolica trebuie sa fie jumatate plus 1 din cea sistolica(ex12 cu 7)
depinde si in ce perioada a zile ti-ai luat tensiunea. Mergi la un cardiolog si vezi unde e problema. Cu un tratament si dieta se va regla. Intre timp nu mai manca ata de sarat, nu gras si evita alcoolul(mai ales vinul si berea)

maria

acum 11 ani

tensiunea mea este sub tratament,dar ma ingrijoreaza faptul ca intotdeauna tens.diastolica este mica.Exemplu:120/55

florea mariana

acum 8 ani

Am tensiunea arterială 130/20.Sunt motive de ingrijorare?