Tensiunea diastolica mica

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de diazzz cu 9 ani in urma.

Buna ziua , am tensiunea diastolica destul de mica ... 112-33 varsta 22 de ani , greutate 50.8 kg inaltime 1.77 , care sa fie problema ? Am facut 2 EKG la intervale de 2 luni nu am nimic la inima . Totusi ma simt foarte ametit ... este ceva ingrijorator ? Ce analize tratamente recomandati ?

Va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Pentru inceput, este bine sa efectuati un buletin de analize uzual: hemoleucograma, TGP, TGO, creatinina, sumar de urina, etc. Consultati medicul de familie- cel care poate aprecia mai bine tipul investigatiilor necesare.

diazzz

acum 9 ani

Va multumesc pentru raspunsul Dvs dar am facut deja aceste analize inafara de ceea de urina toate iesind bune , calciul la limita inferioara dar nu sub limita , singurul lucru care mi-a iesit acum 2 luni un Helycobacter slab pozitiv , oare din cauza asta sa fie ?

Va multumesc

diazzz

acum 9 ani

Si totusi nu este ceva ingrijorator ?

Va multumesc

stefan

acum 8 ani

buna ziua am o intrebare dupa adaugarea in tratamentului de inima a micardis plus am avut seara tensiunea 120/56 iar la un aprox un minut 121/64 este a fost ok si care sunt valorile minime ale tensiunii diastolice multumesc

popamarin

acum 7 ani

Ceste hipotensiunea SI cum sepoate trta