Tensiunea arteriala controlata de alimentatie

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Alina5145980 cu 13 ani in urma.

Poate o persoana cu hipertensiune arteriala gradul II sa o "tina in frau" renuntand la medicamente si tinand regim alimentar, ceaiuri, sport etc?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Un regim alimentar si un mod de viata adecvat pot numai sa imbunatateasca situatia. Nu cred insa ca este indicat sa se renunte la medicamente, si de altfel nici nu vad de ce sa renunte cineva la medicamente si sa riste sa faca un puseu care sa aiba urmari neplacute numai pentru ca nu a vrut sa ia acele pastile....