tensiune ridicata, puls scazut?

Hipertensiunea arteriala (HTA) Afectiuni si tulburari cardiovasculare Hipertensivi Hipertensiune Hipertensiune intracraniana
+2
Vezi toate grupurile

Postata de constantin292110658 cu 5 ani in urma.

Buna ziua !
Am 52 de ani, sunt hipertensiv si cardiac. Am tratament cam de 6 ani cu Noliprel 5 mg. (1/zi) si Concor 5 mg. ( 1/zi) iar pana acum 3 sptamani nu am avut probleme insa de ceva timp m-am trezit ca uneori imi curge putin sange din nas. Am monitorizat timp de 5 zile tensiunea si am vazut ca am valori ridicate : in stare de repaus sau stat in pat- 145/ 95 puls 52: in stare de efort ( am urcat 4 etaje la bloc ) valorile sunt 192/100 puls 62. Nu imi explic de ce este pulsul asa de mic daca tensiunea arteriala este ridicata. Am simptome de ameteala usoara sau de slabiciune, uneori. Este ceva grav sau ceva nu mai functioneaza normal? Recunosc ca sunt cam sedentar, in sensul ca nu fac miscare decat f putin.

Raspunsuri (2)

Utilizator21580388744

acum 4 ani

Desigur, trebuie să vă mișcați mai mult și, de asemenea, să duceți un stil de viață sănătos. De asemenea, medicii recomandă să luați cele mai naturale remedii. Doctorul meu a sfătuit să tratez hipertensiunea cu produsele naturale cu cannabidiol, și am decis să cumpăr un astfel de medicament. După ce am citit recenziile am cumpărat CBDol, aceste capsule într-adevăr ajută, recomand.

Utilizator21644490216

acum 10 luni

Pulsul de 55,am ameteli,vertij ,asta sa fie cauza?