Tensiune Mare ??????

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Renji cu 11 ani in urma.

Buna am 23 de ani si nu demult am inceput sa i-mi masor tensiunea si de fiecare data am 140-100, e tensiune mare pt varsta mea?. Sunt f speriat astept raspuns. Multumesc Anticipat

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceasta valoare a tensiunii arteriale intra in categoria hipertensiunii arteriale. Este recomandat sa efectuati un consult cardiologic pentru investigatii suplimentare(monitorizare Holter, Ekg, analize de laborator, ecografie cardiaca si abdominala, etc).

Renji

acum 11 ani

Va multumesc

Dr. Badea Gabriela

acum 11 ani

Buna seara .
Daca la determinari repetate ale TA dupa cateva min de repaus aceasta are valorile mentionate , da, aceasta este crescuta. Eliminarea sarii din mancare, scaderea in greutate, abandonul fumatului si a altor excitante, miscarea , ajuta mult pana la intrevederea cu un medic

mariea

acum 11 ani

am52 de ani si am tesiunea mare 18 cu 12 ce pot sa eau sau ce sa fac