tensiune mare in timpul noptii

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de jefenson cu 11 ani in urma.

Buna, mama sufera de hipertensiune arteriala in timpul zile are tensiunea normala dar noaptea ii creste pana la 17 cu 12, va rog din suflet sa imi dai un sfat, poate sa fie si pe baza de stres pentru ca e tot stresata si gandita toata ziua. Va multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este important ca pe timpul noptii sa se odihneasca. Daca nu poate dormi ( datorita gandurilor, stresului) este normal ca tensiune sa creasca. In acest caz, ar fi bine sa consulte un medic psihiatru pentru a-i prescrie un tratament pentru anxietate si insomnie.

jefenson

acum 11 ani

Multumesc frumos pentru raspuns aveti mare dreptate, a fost la medic si exact ce ati zis dumneavoastra asa a fost, adica ia prescris medicamente de calmare sa poata dormi noaptea si i-a schimbat medicamentele de tensiune, sper sa fie ok acum.