tensiune mare 18 cu 10

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de ana maria62 cu 11 ani in urma.

Mama mea are o tensiune oscilanta ...18 tensiunea sistolica ... asta dupa ce a avut mai multe accidente vasculare mai mici ...ce inseamna aceasta tensiune ...ce riscuri comporta, in conditiile in care ia captopril ...
Va multumesc frumos !o zi frumoasa !

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Valorile tensionale nu sunt controlate suficient cu tratamentul actual. Este indicat sa consulte medicul cardiolog pentru o evaluare amanuntita ( inclusiv monitorizarea tensiunii arteriale pe 24 de ore prin Holter) si stabilirea unei scheme de tratament care sa tina valorile tensionale in limite normale. Riscul accidentelor vasculare se mentine daca tensiunea nu este controlata ( de asemenea, pot aparea complicatii cardiace, renale, etc).