TENSIUNE CRESCUTA LA NERVI!

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de gabriela784 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.. si bine v-am gasit!.....Am constatat ca am tensiunea 14 cu 9 la un control de rutina la cardiologie...medicul a facut EKG - care a iesit bun...dar tratamentul dat de cardiolog mi s-a dat dupa o singura masuratoate... la o singura mana... am intrerupt dupa o luna.... cand am mai avut posibilitatea mi-am mai masurat tensiunea... si aceasta a iesit 14,5 cu 8,8 .....15 cu 8,8... 16 cu 9 CAND AM AVUT O DISPUTA SI IMEDIAT MI-AM LUAT TENSIUNEA.....altadata la medicul de familie mi-a iesit 13,5 cu 9 ...pulsul este ok...dar tensiunea mare ...este prea mare, am inteles... in conditii de caldura si de o stare de nervi...mentionez ca am 44 ani... nu sunt la menopauza... ce ma sfatuiti... eu beau doar ceai de traista ciobanului... la cafea cand am renuntat m-am simtit obosita...mentionez ca nu beau decat o singura cafea pe zi,dimineata...VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Tensiunea arteriala cu valori peste 12-13 maxima si 7- 7,5 minima este considerata ca facand parte din categoria " Hipertensiune Arteriala " Cu valorile d-vs trebuie sa discutati cu medicul de familie pentru a fi luata in evidenta unui serviciu de cardiologie. O singura ceasca de cafea pe zi nu dauneaza si nici nu este cauza , stresul si nervozitatea pot determina stari de hipertensiune. Deci..... calmul este recomandat ! Sanatate.

gabriela 784

acum 12 ani

Va multumesc mult si va doresc siu multa sanatate!