Tensiune arteriala

Hipertensiunea arteriala (HTA) Hipotensiune arteriala secundara

Postata de VladAlboiu cu 12 ani in urma.

Bună ziua. Tatăl meu are 52 ani. A avut tensiune 225/180(22,5 cu 18). După o săptămână de tratament și regim fără sare tensiunea a scăzut la 110/60(11 cu 6) .Fizic se simte bine. Este vreo problema ca tensiunea sa fie asa mica la vârsta lui? PS.Mai are 2 săptămâni de tratament.

Raspunsuri (4)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Diferenta dintre cele doua valori este destul de mare si tind sa cred ca prima masuratoare (22,5/18!) a fost eronata (a fost masurata la domiciliu? ati repetat masuratorile?). Daca tensiunea, masurata corect, depaseste constant 160/100 mmHg si daca s-au exclus eventuale cauze de hipertensiune secundara, tratamentul antihipertensiv va trebui continuat toata viata (si nu doar o luna).
Pe de alta parte, trebuie sa aveti in vedere ca un bilant complet al tensiunii arteriale nu se rezuma la simpla masurare a acesteia; vor trebui efectuate cateva analize de sange, o electrocardiograma, o ecocardiografie etc, toate sub indrumarea medicului internist/cardiolog.

VladAlboiu

acum 12 ani

Detali: Acum 10 zile tatal meu a avut tensiunea 22,5/18 si a facut EDEM PULMONAR .Cand a iesit din spital dupa 3 zile avea 14/8 dar si-a luat tensiunea in fiecare zi . Este in scadere . 13/10 ,12/7 , 11/7 ,11/7 ,11,6 ,12,7 13/8 , 11/7 , 11/6 (pana azi).Este in timpul tratamentul medical.
Ii sa spus ca daca nu ii este rau sau daca n-are ameteli nu este nicio problema .
1) A fost masurata la domiciliu?(intrebarea dvs)
Primele 3 zile la spital apoi la domiciliu.
2)Ati repetat masuratorile?
In fiecare seara doar o data.
Cand s-a intamplat a avut si glicemia 240 dar cand a iesit din spital a scazut la 116.

Este normal sa aiba tensiunea asa mica la varsta lui?
Ce ne recomandaiti sa facem?

Multumim mult.

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

1. ar trebui excluse cauzele uzuale de hipertensiune secundara
2. ar trebui luata legatura cu medicul diabetolog
3. ar trebui continuat tratamentul antihipertensiv (dieta + tratament medicamentos) pe termen indefinit (tratamentul nu se sfarseste odata cu reteta primita la externare; el trebuie continuat, luna de luna, toata viata).
4. ar trebui corectati factorii suplimentari de risc (hipercolesterolemia, renuntarea la fumat - daca e cazul).
Tensiunea de 11 nu este o tensiune mica atata vreme cat e asimptomatica.

Georgescu Adriana

acum 9 ani

Buna ziua.
Tatal meu in varsta de 74 ani are problem pulmonare si tensiunea foarte mare. La ultimul control I-au gasit tensiunea 22 in conditiile in care nu se simtea rau, nu era agitat sau nervos. Intrebarea mea este daca poate face un zbor cu avionul la aceasta tensiune mare.
Va multumesc !