tensiune arteriala mare

Hipertensiunea arteriala (HTA) Tensiune arteriala

Postata de elena570135131 cu 12 ani in urma.

Am 52 ani si am tensiunea arteriala 146 /93 ce inseamna asta , este ceva grav ,trebuie sa meer la medic ?

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Buna seara. Nu este o tensiune chiar asa de mare. Trebuie sa o mai controlati si daca tot iese peste 140/90 puteti merge, dar in primul rand pentru o eventuala evaluare generala asupra factorilor de risc cardiovasculari.
Sanatate!

Medic Epuran

acum 12 ani

Tensiunea arterială trebuie măsurată de mai multe ori (în mai multe momente ale zilei) iar dacă valoarea se menţine peste 140 mm Hg va trebui urmat pentru început un regim alimentar hiposodat (fără sare). Dacă şi urmând regim hiposodat valorile tensionale se menţin peste 140 mm Hg va trebui efectuat un consult cardiologic

nika

acum 12 ani

daca 7 zile la rand se masoara valori peste 140 trebuie mers la medic