Tensiune, ameteli , stare de lesin

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de @ella22 cu 8 ani in urma.

Mi se intampla sa am din ce in ce mai des usoare ameteli cand ma ridic din pat sau de pe un scaun, obosesc foarte tare urcand niste trepte sau chiar coborandu-le, am palpitatii , simt cum pulsul o ia razna si transpir foarte tare . Cateodata am si senzatia de lesin si imediat ma prind sau ma sustin de ceva..nu mi s-a intamplat niciodata sa lesin si sincer nu vreau sa ajung sa mi se intample asta..E posibil sa am probleme cu tensiunea la doar 18 ani ? Trebuie sa mentionez ca beau si cafea dar cu foarte mult lapte (latte macchiato). Acasa nu am aparat ce masoara tensiunea arteriala si nu mi s-a parut pana acum necesar sa merg la doctorul de familie doar pentru a imi lua tensiunea..

Raspunsuri (1)

Dr. Petre Muresan

acum 8 ani

Va recomand sa faceti un consult cardiologic, ocazie cu care vi se vor face investigatiile necesare.