Tensiometru digital

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de dan arnautu cu 12 ani in urma.

Sunt ingrijorat pentru mama mea care are o tensiune alarmant de mare 18 cu 9 iar doctorul ii solicita un grafic permanent al valorilor de tensiune Ac***a in vedere ca este si mai in varsta, considerati ca poate folosi un tensiometru de incheietura sau ar fi mai potrivit unul de brat? Am vazut diverse modele in farmacii si pe internet.Ce model ma sfatuiti sa cumpar?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomandarea mea ar fi pentru achiziţionarea unui tensiometru clasic de braţ care este mult mai precis în măsurarea tensiunii arteriale, dar asta numai în cazul în care există o persoană care să-i poată lua tensiunea corect. Altfel puteţi opta pentru un tensiometru electronic de încheietură care are însă inconvenientul de a nu măsura tensiunea cu aşa mare acurateţe (nu este la fel de precis ca cel clasic)

aimee preda

acum 12 ani

Buna ziua,
Si eu sunt sub tratament hipertensiv si imi monitorizez tensiunea cu un tensiometru digital de brat marca Healthy Line.L-am cumparat acum un an si il folosesc atat dimineata cat si seara.
Sunt foarte mutumita de acuratetea rezultatelor ,de cate ori mi-am masurat tensiunea ,valorile au fost f. apropiate de cele obtinute la cabinetul medicului de familie.
Este un tensiometru de buna calitate, pe care v-il recomand pentru mama d-voastra.