Scoaterea splinei si tensiunea arteriala foarte mare.

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de daniela.rodica cu 10 ani in urma.

Se poate face o operatie de scoatere a splinei daca tensiunea arteriala este mereu foarte mare(17-18).Este cazul unei paciente de 64 de ani.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Inaintea oricarei interventii chiruricale se prefera stabilitatea hemodinamica, ceea ce presupune si valori tensionale normale. Medicul anestezist este cel in masura a evalua acest risc.