REGIM

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de CristinG cu 13 ani in urma.

Nu stiu nimic de aceasta boala (hipertensiune arteriala) Trebuie tinut un regim sever? ma refer in special sa.mi spuneti ce alimente nu pot consuma sau fructe care nu le pot consuma...va multumesc!!!

Raspunsuri (4)

floryny

acum 13 ani

In primul rand trebuie redusa cofeina. Poti consuma fructe si legume, cereale integrale, produse lactate degresate si carne sp***a.

raluca

acum 13 ani

Poti manca tot felul de legume, fructe, acestea fiind sarace in grasimi, colesterol si sodiu. Pe langa fructe si legume mai poti consuma: iaurt degresat, lapte degresat, branza dar nu sarata, pui, peste, carne de porc sp***a.

Csara

acum 13 ani

Evita consumul ridicat de sare, grasimi, prajeli si eventual, consuma multe citrice care scad tensiunea arteriala.

loredana_p

acum 13 ani

In afara de regimul alimentar trebuie si dieta asta insemnand efort fizic moderat, si program regulat al orelor de somn.
Omega 3 ajuta de asemenea in cazul pers hipertensive.
www.suplimente-naturiste.com