Puseuri de tensiune

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de crt82 cu 12 ani in urma.

Buna ziua tuturor. De aproximativ 2 saptamani am probleme cu mama mea. Am ajuns si la spital si am consultat mai multi medici. Are stari de amteteala, slabiciune si puseuri de tensiune. EKG-ul facut la Fundeni a iesit bine. Ultimul medic consultat a fost un neurolog care i-a prescris urmatorul tratament:

Monopril 2/zi
Norvasc 2/zi
Nebilet 1/2 + 1/zi
Magneziu forte 2/zo
Paluxetil 1/zi (dimineata)
Ansilan 2/zi
Trombex 75 1/zi
Simvocard 1/zi
Doba 1500 1 olic/zi
Thiogamm 600 oral

Mama mea sufera de diabet, spondiloza cervicala si are probleme si cu tiroida. Pe langa tratamentul prescris de neurolog are si tratament pentru diabet (fara insulina).

Din tratamentul prescris de neurolog mama ia acum doar monopril, nebilet (prescrise in urma cu ceva timp si de cardiolog), magneziu, ansilan si norvasc.

Cand are puseuri de tensiune ii administram Captopril (25 mg). Tensiunea ii scade dar are in continuare puseuri de tensiune. Dimineata tensiunea este foarte ridicata (19-20).

Am citit cateva lucruri legate de tiroida si cred ca e posibil ca o parte din probleme sa provina si de la ea. Mama nu am mai luat tratament pt. tiroida.

Ce specialisti sa mai consultam? Fiecare prescrie un alt tratament (neurolog, cardilog, endocrionolog). Ce analize trebuie facute pt. a determina cat mai exact ce probleme are mama mea. Azi dimineata a mers iar la UPU si EKG-ul a iesit bine, tensiunea luata la spital fiind de 12.

Noi suntem din Tg.Jiu dar daca e nevoie putem ajunge si in Bucuresti. Puteti sa imi recomandati o clinica sau ceva medici specialisti?

Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Nu inteleg. Mama sufera de tiroida sau nu? Tratamentul pentru tiroida odata inceput se ia toata viata! De ce nu il mai ia?

crt82

acum 12 ani

Da, sufera. Vocea este foarte ragusita. A intrerupt tratamentul cu mult timp in urma. Eu acum am aflat. Endocrionologul la care merge periodic la consult pt. diabet nu a trimiso sa isi refaca analizele si nu ia prescris un nou tratament pt. tiroida. Nici nu stiu la ce medici sa mai merg si ce analize sa fac. Stiu cate probleme creeaza tiroida.

Iuli

acum 12 ani

Sa mearga la endocrinolog, acela sau altul, sa verifice starea tiroidei OBLIGATORIU. Cand a fost la acest neurolog i-a zis acestuia de problema tiroidiana si ca a intrerupt tratamentul? Daca nu i-a zis...

Iuli

acum 12 ani

Ah si la endocrinolog cand a fost i-a zis ca a intrerupt? Daca endocrinologul a crezut ca ia in continuare probabil nu a mai considerrat necesar sa refaca analizele. Nu inteleg de ce ar intrerupe cineva de la sine putere medicatia.

crt82

acum 12 ani

Merge de mult timp la acelasi doctor endocrionolog care ii da reteta compesata periodic. Doar glicemia ii face cand merge la cabinet si ii prescrie doar medicamentele pt. diabet. Asta este situatia din pacate. Mi-am pierdut tatal recent si o parte din vina o port si eu ca nu am avut grija de el. Nu vreau sa patesesc acelasi lucru si cu mama tocmai de accea va cer aceste sfaturi.