pulsul marit

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de isspas cu 10 ani in urma.

buna ziua numele meu este Alexandru si sunt in tratament pentru hipertensiune arteriala cu ranolip si tertensivla medicul de familie la prima masurare a tensiunii arteriale aveam tensiunea 140 iar la a doua 120 si un pic de tahicardie si pulsul 108 credeti ca este cazul sa merg la un cardiolog sau la un control al tiroidei? este ceva ingrijorator de care a r trebui sa tin cont ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, ar fi bine sa luati in considerare consultul medicului cardiolog; de asemenea, determinarea de TSH, fT3 s fT4 va evalua functia tiroidiana.

isspas

acum 10 ani

Multumesc frumos