pulsatii cap

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de cristina_marineanu cu 13 ani in urma.

Buna ziua! In timpul efortului fizic (fac sport de 4-5ori pe sapt) simt niste pulsatii puternice ale arterelor de la cap insotite de dureri pulsatile de cap, frecvente in partea stanga. Arterele devin foarte vizibile, se observa clar cum pulseaza ca si cum ar exploda. Este posibil sa imi creasca tenisunea sau poate fi o problema neurologica? Exista riscul unui accident vascular? Mentionez ca am 23 de ani.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Tensiunea arterială creşte în timpul efortului susţinut, odată cu creşterea pulsului. Există un risc de accident vascular cerebral, dar foarte mic, deoarece elasticitatea vaselor sangvine la un organism tânăr (23 ani) este crescută, iar vasele de sânge au o complianţă crescută (capacitatea de a transporta debite mari de sânge).Pentru a vă edifica asupra creşterii tensiunii, o puteţi măsura după efort cu ajutorul unui tensiometru electronic pentru încheietura mâinii. Recomand dozarea efortului, până la apariţia simptomelor descrise şi creşterea lentă de la o zi la alta a volumului efortului depus.