Puls marit, HTA controlata de medicatie

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de floryraluca cu 10 ani in urma.

Bunica mea are HTA si este sub tratament cu atacand, metosuccinat si tertensif. In general HTA este 120/130 cu 60 si pulsul sul 70, de regula 65/66. De cateva zile, HTA are valori de 105 cu 60 sau chiar 98/95 cu 55/60, iar pulsul peste 80. ESte o valoare normala, sau este mare? Ce poate cauza aceasta crestere a pulsului, in conditiile in care tensiunea este mica? Este cazul sa ma ingrijorez, poate fi o alta afectiune? Ce investigatii sa fac?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Carmen

acum 10 ani

Daca tensiunea scade sub 100, ar trebui reduse din medicamente si citite eventual si reactiile adverse, care pot insemna si puls marit. HTA are un cumul de cauze, intre care colesterol mare, pe fond de alimentatie sau de stres, retentie de apa in tesuturi etc. Trebuie gasita cauza si inlaturata pe cale naturista. Medicamentele nu fac decat sa tina in frau valoarea HTA fara sa trateze cauza. Si mai sunt si toxice pe deasupra. E ca si cum ai avea o durere de cap de la stat in curent si ai lua tot felul de pastile, dar tot in curent stai.