pot asocia aceste medicamente?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de orhidea cu 13 ani in urma.

Buna ziua am o nelamurire in legatura cu asocierea urmatoarelor medicamente zomen 3 mg aspenter 75 mgodata pe zi si betaserc 8 mg de 3x1 pe zi si seara un alprazolam de 0,25 mg oare se pot asocia aceste medicamente?

Raspunsuri (2)

Ionescu

acum 13 ani

Aspenter este o aspirina foarte scumpa a carei folosinta nu este justificata de absolut nimic.
La farmaciile Dona preturile sunt:
Aspirina tamponata 100mg 3,90 RON
Aspenter 75 mg 11,90 RON

Cu 25% mai putina substanta activa in Aspenter, dar de 3 ori mai scumpa decat aspirina simpla !

Orice aspirina are acelasi efect in aceeasi cantitate; in ultimul timp prescrierea celei mai scumpe aspirine din tara a devenit o moda ! Ce destepte firmele astea sa o reboteze ca sa nu se prinda pacientii ca tot aspirina este. Mma intreb daca medicii stiu ca este vorba de aspirina atunci cand o prescriu si daca stiu, de ce o prescriu cea mai scumpa aspririna la timpuri de criza ?

Cu privire la asociere : nici un medic de pe lumea nu poate sa prezica exact efectul la mai mult de 2 medicamente combinate. Se pot face afirmatii, dar fara mare valoare, cu atat mai mult cu cat fiecare om este altfel si ca depinde si de alti factori cat si de ficat si de cantitatea de substanta active cat si de adausurile din medicamente.

koblos andreea

acum 10 ani

ionel,referitor la comentariul tau tin sa spun ca este extrem de eronat.nu stiu ce pregatire ai dar sfatul cu aspirina da in gropi.in primul rand aspirina intr-o doza de pana la 100 mg are efect antiagregant plachetar iar in doza peste 100mg are taman efect agregant plachetar.deci opusul.aspirina din aspenter se untilizeaza in boli cardiace ,sau afectiuni circulatorii pe cand aspirina de 5oomg de care zici tu ca este 3 lei are efect antipiretic,antiinflamator.grija mare ce sfaturi dai.