Oprire tratament cu metoprolol

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de sunamita cu 14 ani in urma.

Am avut tens 16 cu 8 si imi era rau. Mi s-a dat sa iau metoprolol de 25 de mg 1 pastila dimineata, una seara + tertensif 1 pastila la 2 zile. Aseara m-am simtit rau cu pastile aveam ameteli mari si puls f scazut insa tens era 126 cu 80. A doua zi am vb cu medicul endocrinolog si mi-a spus sa intrerup pastilele si seara nu am mai luat metoprolol. Seara aveam tens 142 cu 88. Deci a crescut tens. Ce pot face in acest caz?
Mentionez ca in urma unor dozari hormonale din sange mi s-a descoperit cortizol marit in sange. Valoarea este de 780 iar cea max era de 530.

Raspunsuri (12)

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

Trebuie sa va examineze medicul care a introdus aceasta schema hipotensoare (pentru controlul tensiunii) si ajustat tratamentul. Probabil ca tensiunea a scaut foarte mult si nu ati tolerat.

Teo04.

acum 10 ani

buna-ziua, domnul doctor am o intrebare la dvs-tra,,,, medicul de familie mi-a dat sa iau metoprolol 25 mg, am avut tensiunea 14-5 niciodata nu am avuto asa de mare exagerat 11 cu 5,6,9, depinde mi-a facut si cartiograma medicul de familie si mia dat metroprolol si aspenter .
ESTE BINE SA IL IAU AM 35 DE ANI DAR TOTUSI NU AM AVUT PROBLEME CU INIMA.

nicolae bolnavul

acum 14 ani

in ultimele doua luni am avut o reactie ciudata :noaptea ,in jurul orei 4,mi se spune ca am avut o stare de zbatere (ca gaina cand este taiata) dupa care am avut eliberarea urinei pe mine in stare de inconstienta.De asemenea, se spune ca nu realizez nimic,starea mea este de incostienta ,putin cianozat la fata, dupa care imi evin fara sa stiu prin ce am trecut.Prcizez ca hipertensiune ateriala, iar pentru aceasta folosesc medicamentele aprovel,tenox,crestor,aspenter.Starea epileptica este de neinteles,mai ales ca in familia mea nimeni nu a avut asa ceva.ce pot face si daca este legata aceasta stare de hipetensiune sau nu .Poate am ajuns la o tensiune multprea mica si creerul nu mai primete suficient sange,.

[email protected]

acum 14 ani

vorbesc despre mama mea care de 5 luni se chinuie cu reglarea tensiunii, am fost la nenumarati medici incepand de la urgenta cand a avut tensiunea 240, 250, apoi am ajuns la medicul nourolog , endocrinolog, cardiolog si chiar la psihiatru.
Are o multime de medicamente si in loc sa o se faca bine este mai rau.
Simptomele sunt: tremuraturi, frica, inrosirea obrajilor, dureri intense de cap, in crestetul capului,slabiciuni, lipsa de energie, teama, plas,si tensiunea creste brusc. aceste crize le are tot mai des de doua-trei ori pe zi. Nu stim unde sa ami mergem ? ce putem sa facem? Are 62 ani si a fost cadru didactic. Daca puteti sa imi dati un sfat v-as fi recunoscatoare. Cu multumiri. Nicoleta

ADRIANA

acum 14 ani

ARE ATAC DE PANICA.SI EU PATESC LA FEL

ADRIANA

acum 14 ani

INCERCATI BAILE LUI LOUIS KUHNE.SUNT FOARTE BUNE.CU MEDICAMENTE NU FACI NIMIC.TE SIMTI BINE ATIT CIT LE IEI SI DUPA AIA REVIN LA LOC.ASTEPT RASPUNS PE MESS.ALXVIO99.MULTA BAFTA.

varvara mura

acum 14 ani

Incercati ptr mama dvs , tinctura de propolis -31 de picaturi pe zi-in putina apa , pana la vindecare .Va utez sanatate !

NICOLETA

acum 14 ani

CRED CA DUPA SPUSELE DV MAI DEGRABA ESTE STARI DE PANICA

ALINA

acum 14 ani

Se poate primi medicamente din buruene si totodata sa faci baile lui Kuhne???

Alina

acum 14 ani

Si spuneti-mi va rog daca de ingrasi dupa asta sau nu.Eu tare vreau sa ma ingras putin.Am 21 ani,1,73 si numai 51 kg.

vali

acum 12 ani

incercati baile kuhne.nu are ce sa faca rau,nu au contra indicatii

anuta tomoiaga

acum 12 ani

sunt extra ordinare aceste bai .eu chiar ma ocup de tratarea bolnavilor cu aceste bai /am toate cartile cu acest tratament..daca sunteti interesati ma puteti contacta..0765447674...va pot ajuta......am ajutat multe persoane cu boli de cancer,plamani,tumori,hernie,.o hernie de 4kg300gr s,a vindecat in 2 saptamani fara nici o operatie.....merita..sunt un miracol...am si un regim alimentar special pentru perioada cat se face acest tratament..puteti lua legatura cu mine si eu va ajut