norvasc si valsartan

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de gedeme cu 11 ani in urma.

pt hipertensiunea de care sufar mi s a recomandat acum 2 zile:valsartan 80 ,lodoz si norvasc de 10.medicul nu mi aprecizat cand sa le iau si a plecat din tara pt 14 zile.ma puteti ajuta cu indicatii?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Fiind medicamente cu administrare in priza unica (o data pe zi), este mai putin important cand le luati (desi valsartanul pare a fi mai eficient luat seara); mult mai important e sa le faceti loc in programul dvs zilnic (dimineata sau seara) si sa devina o deprindere precum spalatul pe dinti; astfel, riscul de a uita sa le luati scade foarte mult.