Ma inteapa inima

Hipertensiunea arteriala (HTA) Inima hipertensiva cu boala renala

Postata de mariaana28 cu 9 ani in urma.

Buna seara! De ieri ma confrunt cu o problema, destul de grava, zic eu sau poate doar ca m-am alarmat foarte tare. Ieri a inceput sa ma intepe foarte foarte tare inima( sau cel putin in zona aceea), daca incercam sa respir adanc, durerea era si mai mare. Am citit pe internet anumite informatii si mi-am dat seama ca nu ar fi ceva grav sau poate doar ca as fi hipertensiva. Azi cand m-am trezit, nu ma mai inteapa in locul acela asa cum era ieri, insa am o durere extraordinar de mare, mana stanga imi amorteste si cand vreau sa respir adanc nici nu pot de durere. Trebuie sa mentionez faptul ca sunt insarcinata in luna a 5-a. Ce ar putea fi? Oare este ceva grav? Trebuie sa merg neaparat la medic? Sau ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Raspunsuri (5)

luminita270

acum 9 ani

Din simptomatologia descrisa,se pare ca ar fi vorba de durere intercostala,care poate produce acele dureri la miscare .Aceasta implica durere in partea superioara a pieptului,amorteala la nivelul bratelor.Ac***a in vedere ca sunteti insarcinata, puteti merge la medicul de familie sa va prescrie tratament.Inima nu „inteapa”.Sanatate!

madelene

acum 9 ani

Nu vreau să te alarmez, dar, mergi totuși la medic. Poate fi o nevralgie intercostală, dar, poate fi și o complicație într-adevăr legată de inimă. Sănătate și sarcină ușoară îți doresc !

angela_codre

acum 9 ani

Nu e nicio durere intercostala!!! E o cadere de calciu si magneziu.In cazul tau,amorteala din mina confirma ce spun eu!!! Ia, de urgenta,Magnerot si Caldefix in cura cam de o luna si vei vedea rezultate bune!!! Sanatate!!!

luminita270

acum 9 ani

Documenteaza-te asupra medicamentului CALDEFIX,este contraindicat femeilor insarcinate(produce afectiuni fatului,retard etc). Nu poti recomanda asemenea tratament,daca nu stii despre ce este vorba!

luminita270

acum 9 ani

Daca Angela spune ca lipsa de Ca- Mg poate da asemenea simptomatologie,nu comentez! Ac***a in vedere ca esti graviduța...Ca sa pui un dg de hipocalcemie,de fac mai intai niste investigatii ,urmate de EKG(PRELUNGIRE QT).Se mai fac investigatii suplimentare si anume :Magnezemie,Vitamina D,functia hepatica.In legatura cu CALDEFIX,acesta este contraindicat femeilor insarcinate,datorita aportului mare de vitamina D3. SANATATE!