HTA

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de solaris cu 12 ani in urma.

Am 59 de ani si in urma cu 6 ani mi s-a stabilit HTa esentiala ac***a 180 /105 ,mi s-a stabili tratament, nu m-am simtit bine si am mers la un cardiolog care mi-a prescris loqren, norvask si prestarium. Iau consecvent tratamentul si mi-a scazut dar foarte des am 105/55 si puls 56 (58...rar 63). Ma simt fara vlaga, obosesc foarte repede si la un efort mai sustinut simt greutate in piept si la respiratie.Medicul de familie mi-a sugerat ca totul e ok si ca inima nu trebuie sa munceasca mult.Nu imi mai simt inima ca altadata, parca n-as avea inima. Va rog sugerati-mi ce trebuie facut..cum trebuie sa procedez?Va multumesc anticipat...si multa sanatate. Liana

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar trebui măsurată tensiunea arterială şi pulsul imediat după un efort. Probabil că va trebui să reduceţi doza de Lokren

Nirolf

acum 12 ani

Ce a cauzat HTA, v-ati facut analize complete de sange? Ar trebui ca la 3-4 luni sa faceti sa vedeti cum stati cu glicemia, trigliceridele si colesterolul.
Consumati usturoi zilnic, daca stomacul dvs permite. Aspirina si vitamina E combinate previn artroza si ajuta si ele la echilibrarea tensiunii arteriale.
Activitate fizica zilnica si o dieta echilibrata, pestele oceanic sau nucile/semintele, prin continutul de ulei polinesaturat - omega-fat 3 ajuta la reducerea colesterolului ''rau'' din sange. Fructe si legume proaspete, ar fi bine sa consumati la fiecare masa cel putin un fruct sau o leguma.

solaris

acum 12 ani

Ce a cauzat tensiunea? 1.cred ca menopauza 2.factorul genetic(tatal a avut hta) 3. dislipidemie.
Actual ;acum o sapt am facut analize:glicemie 103,colesterol total 200 ,trigliceride 256. Am fost la cardiolog si dupa ce a vazut analizele,m-a consultat,si am facut electrocardiograma a rezultat hta ,bradicardie si dislipidemie. mi-a recomandat :lokren 1/4 sau 1/2 in functie de cum este pulsul(60-80), noliprel de 2,5 si lipantil. Banuiesc ca trigliceridele sunt mari si din cauza unei steatoze hepaticesau a regimului alimentar care ar trebuie sa fie mai minutios corectat...va multumesc pentru sfat si astept in continuare pareri...

Nirolf

acum 12 ani

Factorul genetic inseamna de fapt doar o predispozitie genetica. Cel mai degraba, ati mostenit de la parintii dumneavoastra niste obiceiuri proaste legate de alimentatie sau de ale aspecte a vietii. Romanii in general au mostenit porcul, care ridica mult colesterolul. Evreii au de 5 ori mai scazut riscul de probleme cardiovasculare din cauza legilor din Levitic pe care ei le tin, printre care si aceea de a nu consuma carne de porc si paine dospita.
Apropo de asta, vedeti ce zice medicul dumneavoastra de paine, daca nu ar trebui sa consumati paine din secara, care nu are gluten.

Liana

acum 12 ani

"Factorul genetic :tatal a trait 64 ani si a decedat in urma unui Avc(dupa o operatie de adenom de prostata) iar mama a trait 91 de ani si 3 luni. De la mama am mostenit cumpatarea mai ales dupa varsta de 50 de ani cand regimul alimentar trebuie schimbat.Incet am renuntat la grasimi animale, carnea de porc(decat sp***a si rar) ,pielita de la pui,orice fel de alcool,dulciuri rafinate.E adevarat ca inca mananc paine ,paste si cateodata dulciuri.Medicul nu mi-a recomandat painea de secara dar eu oricum nu mai consum decat paine neagra sau graham.Fructe cred ca nu mananc indeajuns si legume.Mai trebuie lucrat la dieta. Oricum ma simt un pic mai bine cu actualul tratament ; lokren 1/2 si prindex 1. pulsul este in jur de 60-62 iar tensiune 110/60.