hipertensiune?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de blancap97 cu 11 ani in urma.

am fost la cardiolog si dupa prima masurare in conditii de repaus TA era 145/100.
mi-a spus clar ca sunt hipertensiva si mi-a prescris Nobilet si Atacand.
da, am fost impresionata de urgentele grave pe care le-am vazut acolo, in spital - oameni pe targa in stop cardiac etc - dar nu-mi inchipuiam ca intrand in cabinet voi avea o asemenea tensiune ... de obicei e undeva la 125/85 sau chiar mai mica.

e oare firesc sa sar pe medicamente dupa o determinare, si pt ca si parintii mei au fost hipertensivi?
precizez ca am 45 de ani, iar colesterolul este 192.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul de hipertensiune arteriala se pune pe seama a cel putin 2 valori de peste 140 mmHg masurate dupa 10 minute repaus. Este recomandat sa monitorizati periodic tensiunea arteriala si sa respectati indicatiile medicului cardiolog. Daca aveti indoieli asupra deciziei terapeutice puteti sa consultati si o a doua opinie de cardiolog.

blancap97

acum 11 ani

va multumesc mult pt raspunsurile prompte !

daca trebuie luate 2 masuratori la interval de 10 min, la mine n-a fost deloc asa. ba, chiar mai mult, mi s-a spus ca NU exista o asemenea p***ae conform careia tensiunea unui om sa varieze la interval de cateva minute!!
ori si pe cardiolife.ro tocmai asa ceva am citit !

Adrienne

acum 11 ani

Tensiunea arteriala poate avea variabilitati spontane, cum ar fi de exemplu " efectul halatului alb " ,valori crescute doar in prezenta medicului, a stressului indus in spital,in rest valorile fiind normale. Acest lucru se datoreaza revarsarii de adrenalina, ce ridica tensiunea. Tratamentul se stabileste in urma unui EKG si a unei ecocardiografii ,nu doar in urma masurarii TA. Daca nu s-a facut un control cardiologic complet, ar fi bine de facut inainte de a lua tratamentul respectiv.

rusu cosmin

acum 10 ani

asa sunt eu can merg la control in fiecare luna cand intru in cabinet si mi se ia tensiunea am 18cu 11:)))))))))))