hipertensiune??????

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de iony000 cu 13 ani in urma.

Hipertensivul are tot timpul valori ridicate ale tensiunii arteriale sau sunt si momente ale zilei in care tensiunea este in valori normale? La cat timp dupa renuntarea la tratament pentru hta creste din nou tensiunea arteriala? o valoare de 14cu 9 ar impune tratament ..Multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

tensiunea arteriala este variabila, si in functie de solicitarea fizica, de starea psihica, de consumul de diferite alimente/bauturi, si de multi alti factori, aceasta poate scade sau creste, de aceea o valoare mare descoperita o singura data nu inseamna neaparat tensiune arteriala. acest lucru il puteti constata luandu-va tensiunea stand in pat si stand in picioare, ca sa vedeti cat de usor poate fi influentata aceasta.
si da, si la un hipertensiv exista momente cand tensiunea este in limite normale.
problema este ca odata ce ati fost diagnosticat de medic cu hipertensiune, tratamentul antihipertensiv se continua tot restul vietii. insa este usor de renuntat la tratament din moment ce hipertensiunea nu doare, ceea ce nu este deloc indicat.
eu va recomand sa mergeti la medicul de familie, sa cereti o trimitere catre un medic cardiolog, sa vi se puna un diagnostic clar si sa vi se recomande un tratament adecvat.
o hipertensiune neglijata terapeutic poate duce la foarte multe probleme in viitor, asa ca trebuie tratata cu seriozitate.

va urez o seara buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

va mai puteti documenta despre aceasta afectiune chiar pe acest site, aveti linkul aici: //sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/hipertensiunea-arteriala_148