Hipertensiune

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Catalintal cu 13 ani in urma.

Buna ziua, as dori sa va intreb daca exista medicamente romanesti mai ieftine cu car e sa inlocuiesc Noliprel Forte, si Leridip , deoarece necopensate de stat nu le pot plati in fiecare luna.
Mentionez ca am o tensiune de 130 cu 80 cu aceste medicamente, am si diabet zaharat, tinut sub control cu medicamente.
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Farm B.Daniela

acum 13 ani

In locul medicamentului Noliprel forte exista un alt medicament de import dar mult mai ieftin Co-prenesa, iar in locul lui Leridip exista un medicament care are denumirea substantei active, tot de import Lercanidipin. Va inteleg motivul pentru care cautati variante mai ieftine dar va sfatuiesc, in acelasi timp, sa nu faceti inlocuiri fara a consulta medicul specialist inainte si sa cereti sfatul unui farmacist. Atentie la sfaturile oferite de orice persoana neautorizata (in practica am intalnit numeroase cazuri cand un pacient isi dorea sa incerce un tratament numai pt ca respectivul facuse bine altcuiva...ceea ce este o foarte mare greseala)