hipertensiune gr II

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de elena1224 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Acum trei ani, in urma unor analize de rutina am descoperit ca am hipertensiune arteriala, iar de atunci urmez un tratament cu lorista de 50 mg. Pe langa aceasta problema, au mai aveam si altele: colesterol mare, ficat marit....si la fel am urmat un tratament, pentru colesterol, cu omega 3. Acum mi-am repetat analizele si as vrea sa-mi spuneti ce credeti despre acestea. Sunt de speriat? Va multumesc din suflet.

Raspunsuri (2)

elena1224

acum 12 ani

Analizele care au iesit rele sunt urmatoarele:Colesterol total:335,05, HDL colesterol:65,6, LDL colesterol:232,8, Glicemie: 111,54, Gama Gt: 32,8,Lipide totale:9,90, Proteine totale: 8,02, Alpha 2:12,2. Va multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile enumerate de d-vs sunt crescute, d-vs trebuind să urmaţi un regim alimentar strict şi un tratament mai agresiv pentru normalizarea valorilor colesterolului în cazul acestui sindrom dislipidemic. Recomand de asemenea consultul unui medic diabetolog cât şi al unui cardiolog