hipertensiune arteriala

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de syg cu 9 ani in urma.

Buna seara! Soacra mea sufera de diabet si are HTA oscilanta .a suferit un preinfarct acum 2 ani .A mai fost internata de cateva ori dar nu i se gaseste problema.Mentionez ca acum cateva zile a avut tensiune 24 masurata in spital fiind dusa de urgenta si internata .Ea spune ca simte durere in partea drapta a capului ,pocnituri..si s a inegrit la fata .ce riscuri exista ?care ar putea fi problema ei ?a facut analize ,tomograf si nu s a descoperit nimic .unde ne recomandati sa mergem cu ea ?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Ciprian Vlaicu

acum 9 ani

Buna seara,

Desigur, asemenea valori tensionale prezinta riscuri foarte mari (de exemplu, accident vascular cerebral, infarct miocardic, insuficienta
cardiaca, insuficienta renala etc.), mai ales ca dansa are si diabet (banuiesc
ca e vorba de diabet zaharat mai probabil), care creste chiar de cateva ori
aceste riscuri deja (foarte) crescute. De aceea va recomand- daca nu ati
facut-o cumva deja- sa va adresati de urgenta unui medic cardiolog.