hipertensiune arteriala

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de vebemi cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
sunt in varsta de 68 ani, am tensiunea arteriala cu valoarea de 17(systolica) cu 8(diastolica), fac tratament cu Prestarium si Tertensif si as dori sa ma sfatuiti cum as putea sa o readuc la parametrii optimi ?
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Amando

acum 9 ani

exista un articol bun in internet pe un fond albastru..il gasiti daca cautati cu google "despre cauzele adevarate ale hipertensiunii arteriale" ....daca nu ma insel...

luminita270

acum 9 ani

In ,,Pagina personalaā€¯ ,atunci cand v-ati inregistrat,sustineti ca aveti varsta de 45 de ani,iar in comentariul postat ,68de ani. Poate stiti ca valorile tensiunii arteriale difera ,in functie de varsta,medicatie si cand se efectueaza aceasta manevra(dimineata-seara,pozitia corpului -ortostatic,etc).

Dr. Ciprian Vlaicu

acum 9 ani

Exista si preparate naturale fito-gemoterapice care, adaugate schemei terapeutice actuale, pot sa ajute la scaderea tensiunii arteriale. De aseme nea, e foarte important sa fie redus consumul de sare (preferabil e sa folo-
siti sare de mare fara conservanti, bineinteles doar cat sa dea gust manca
rii), de grasimi, de cafea (de evitat mai ales cafeaua ness) etc. In acelasi
timp, miscarile usoare, mersul pe jos- circa 30 de minute pe zi-poate avea
un efect benefic. Nu in ultimul rand, este foarte necesara evitarea stres-
sului, a situatiilor conflictuale, tensionate.