hipertensiune arteriala

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de [email protected] cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am 58 ani si sunt hipertensiva de peste 25 ani.(am facut disgravidie la a 2 a nastere) .Am fost internata si am fost monitorizata pt hipertensiune 2 sapt .La externare
cu dieta si medicamente am ajuns la limite normale colesterol si valori destul de bune pt un hipertensiv, Acasa in continuare urmaresc valorile si constat ca sunt chiar mici si pulsul scazut sub 60. Am urmatorul tratament::tenaxum 1mg/ 1-0-1,tertensif1,5mg /1-0-0,concor 5mg/1-0-1,amlodipina 10mg/0-1-1,valsartan160mg/0-0-1,atorvastatina 20mg/0-0-1,aspenter 0-1-0. Mentionez ca mananc hiposodat si hipolipidic. intrebarea mea e ca tanand regim hiposodat mai trebuie sa iau diuretic Va multumesc ! Elena din brasov

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa consultati medicul cardiolog curant inainte de a schimba schema de tratament ( valabil si in cazul in care valorile tensiunii si ale pulsului scad destul de mult).