Hipertensiune arteriala?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de riany cu 12 ani in urma.

Mi-am cumparat un tensiometru si in ultimul timp imi iau tensiunea de 2,3 ori pe zi la intamplare fie dimineata fie seara ; in repaus 110 // 80 dimineata chiar si mai mica .Si 130 // 90 dupamiaza s-au in timpul lucrului . Astazi dimineata 100 / 80 la ora 06-00 .Am iesit afara ca de obicei la treaba ,azi am avut de dat zapada vreo jumatate de ora,am transpirat si zic sa intru in casa sa ma incalzesc putin , iau si tensiunea pana trece transpiratia ; SURPRIZA tensiunea 190 /120 am luato iar la vreo 10 minute si era 120 /80 .Ma cam pus pe ganduri ca nu am mai avut asa tensiune pana acum la varsta de 40 de ani ,Sa fie oare ceva normal? Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tensiunea arteriala sa masoara cu trunchiul ridicat, la 5-10 minute dupa repaus, la ambele brate. in mod normal tensiunea arteriala creste in efortul fizic, emotii, la altitudine crescuta,in consumul exagerat de lichide (peste 5-6 l), dupa folosirea unor substante cum ar fi adrenalina, efedrina

riany

acum 12 ani

Va multumesc frumos ptr raspuns . Am continuat si in zilele urmatoare sa-mi masor tensiunea si cum am mai spus fara a face un efort mare am mai avut 190 / 110 fara sa-mi fie rau sau ceva ,doar simteam sangele cum alearga prin vene .Mentionez ca nu sunt bolnav si nici obsedat de tensiometru ; fac acest lucru de placere ; ca orce lucru nou trebuie testat.As mai adauga ca totusi mi se pare prea mare o tensiune 190 /110 lucrand lejer lucruri usoare.