hipertensiune arteriala

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de viorica166 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. De doi ani sunt pe tratamet cu Betalog Zok, Prestarium, Tenaxum ptr. hipertensiune, mi-a fost foarte bine si am avut tensiunea in valori normale.Deo saptamana a inceput sa-mi creasca mai mult valorile diasistolei,momentan nu pot merge la medic. Am motive de ingrijorare? Valorile tensiunii sunt 14/85 14/90

Raspunsuri (2)

petrica

acum 12 ani

acelas trat. al am si eu numai ca eu an loc de tenaxum am bilobil forte .ancearca un regim mai mai drastic pt .ca diasistola este cauzata de colesterol si trigliceride. daca nu ati facut analizele la sange ancercati sal faceti cat mai curand.

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile tensionale descrise de d-vs nu reprezintă motive de îngrijorare (valorile diastolice sunt în limite normale), dar pe lângă tratamentul urmat trebuie respectat şi un regim alimentar hiposodat