Hipertensiune arteriala la 23 de ani

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de livehardordietrying cu 10 ani in urma.

Buna seara! Am 23 de ani si de curand am trecut printr-o examinare medicale destul de amanuntita intr-un centru de renume si singura problema cu care am fost gasit este hipertensiune arteriala(160/90).Mi s-a montat un Holter TA iar valoarea medie a fost tot 160/90 la un puls de 70. De precizat faptul ca toate celelalte analize au iesit perfect. Mi s-a recomandat un examen edocrinologic si am facut si acest lucru care din nou a iesit perfect. Mai trebuie sa precizez faptul ca sunt fost sportiv de performanta iar medicul care m-a consultat a observat ca am peretele ventriculului stang mai ingrosat, o consecinta a sportului anaerob. Nu fumez, nu beau, nu consum cafea si ma hranesc cat se poate de natural si fac sport (cardio) de cel putin 4 ori pe saptamana. Sincer nu mai stiu la ce consultatie sa mai merg pentru a mi se spune ce trebuie sa fac pentru a reduce din valoarea asta ridicat a TA. Va multumesc anticipat!!

Raspunsuri (3)

aspen

acum 10 ani

Incearca un suplement de Melatonin, seara inainte de culcare.

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Cresteri ale TA la tineri. Cand un tanar de varsta dumneavoastra are valori crescute ale tensiunii arteriale , trebuie avut in vedere si rinichiul. Va rog sa-mi spuneti daca ati avut candva ceva probleme cu rinichii sau daca v-ati facut vreun consult pe aceasta linie. Daca nu, atunci ar fi bine sa va adresati unui medic urolog si acesta va va spune ce sa faceti. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

livehardordietrying

acum 10 ani

Buna dimineata! Am facut o ecografie la care nu s-a vazut nimic si am facut o examinare si la Parhon care a iesit ok. Iar eu unul nu ma stiu cu probleme renale mai vechi. Va multumesc