help! cord hiperkinetic? sau reflux?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de angye73 cu 15 ani in urma.

buna,

de o saptamana jumatatae am dureri in piept, si in spatele sternului. chiar intre sani, daca apas cu palma ma doare mai tare! am cateodata si arsuri de la stoamac insa nu stiu daca sunt legate durerile de arsuri si faptul ca am fost diagnosticata cu gastrita de reflux in decembrie.
ieri am fost la medicul de familie si mi-a luat tensiune si pulsul si m-a examinat oarecum. mi-a spus ca totul este ok, si probabil durerile sunt de la gastrita de reflux....
mi-a spus totusi sa iau aspacardin 3x1 pe zi 10 zile...
si pe reteta scrie cord hiperkinetic!
m-ar interesa parerea unui medic in special daca se poate!!!
si ce inseamna cord hiperkinetic?
este ceva grav?
si aspacardin nu este pentru probleme cardiace?
eu asa stiam....

multumesc anticipat pentru raspunsuri

Raspunsuri (2)

Marinela479568

acum 15 ani

Nu sunt medic, dar probleme gatrice am de cel putin 20 de ani, cred ca e din cauza gastritei. Tratamentul pe care l-ai facut in ianuarie trebuia urmat cel putin 3 luni, cu pauza o intre ele. Regimul trebie tinut toata viata (este destul de sever), trebuie sa observi din ce iti este rau si sa nu mai folosesti. Acum e primavara, primavara si toamna toate problemele digestive iau o amploare mai mare, ceaiuri multe, liniste si multa grija la ce mananci si cum mananci.
Sanatate multa!

batrina

acum 14 ani

Marinela are dreptate.
Si eu am aceeasi problema. Primavara si mai ales toamna iau o pastila de OMEZ dimineata timp de 2 sau 4 saptamini. Regimul e cel mai important lucru. Incearca sa nu maninci seara dupa ora 5. SANATATE