hartil

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de monicacostea cu 9 ani in urma.

doctorul mi-a recomandat sa iau hartil 5 mg/25 mg.Dar tensiunea o am de 170
Am marit doza la hartil si iau o pastila si inca jumate. E prea mult harti?pot exista efecte secundare?

Raspunsuri (3)

Dr. Constantin Rusu

acum 9 ani

Inainte de a hotari ca doza de medicament e prea mica ar trebui sa-i lasati un pic de timp sa-si faca treaba (in cazul dvs cel putin o luna). Abia dupa o luna, daca tensiunea e in continuare crescuta, se poate modifica doza (e bine ca aceasta decizie sa o luati impreuna cu medicul curant).

monicacostea

acum 9 ani

hartil iau de aproape doi ani.Am tot schimbat medicul dar mi sau recomandat tot alte medicamente.

Nedumerirea mea este daca se prescrie hartil mai mult de o pastila pe zi.Pe prospect scrie sa se ia maxim 5 mg ramipril pe zi adica o pastila.Eu am marit doza cu inca jumate si mi-a scazut tensiunea la 150.

Ma intreb acum daca pot exisa efecte secundare grave de la asta.
Eu iau si glubomet pentru glicemie crescuta.Poate afecta glicemia acest medicament hartil, pentru ca miam masurato si acum aveam 330.

Multumesc

Dr. Constantin Rusu

acum 9 ani

Parerea mea e ca Hartilul nu e cea mai buna alegere in cazul dvs.