HARTIL

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de 100770 cu 9 ani in urma.

Se poate inlocui hartilul cu alt medicament sau se poate renunta la el dupa un tratament aplicat un an intreg?!Este vorba de mama mea, care are 66 de ani si printre alte medicamente i s-a prescris hartil de 2.5,acesta nu se mai gaseste,de aceea intreb se poate inlocui cu altceva sau sa renunte la el?!
Multumesc mult.

Cu respect,
Ramona

Raspunsuri (1)

Dr. Oana Panfir

acum 9 ani

Hartil este deumirea comerciala a substantei Ramipril, un antihipertensiv din clasa mare a inhibitorilor de enzima de conversie.
Raspunsul este da, se poate inlocui Hartil cu un produs similar ce contine aceeasi substanta, respectiv Ramipril (de exemplu: ZENRA de 5mg, o jumatate de comprimat, ac***a in vedere ca mama dvoastra lua 2,5mg sau RAMIPRIL simplu, ca atare).
In privinta renuntarii la tratament, raspunsul este negativ. Tratamentul antihipertensiv se ajusteaza in functie de valorile TA ce trebuie sa fie in limite normale (prin tatonarea dozelor de medicament). Discutia este mai ampla si se realizeaza cu medicul curant si dupa examinarea clinica si paraclinica a pacientului.