exista vreo legatura intre lipsa de calciu (sau tetania cronica ) si declansarea hta?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de DANIELA125 cu 13 ani in urma.

am 40 de ani si sunt tare nelamurita in privinta hta.declansata in puterea noptii cu vajait puternic in cap, cu dureri severe de cap si alte simptome care mai de care mai surprinzatoare, dar pe un fond sever de lipsa de calciu, am crezut ca aceasta hipertensiune se va regla in momentul in care organismul se va echilibra datorita suplimentelor cu calciu si magneziu.Chiar medicul cardiolog a fost de acord cu renuntarea treptata la egilok pe masura ce organismul isi revine .surpriza a fost ca la mai putin de 2 saptamani de la renuntarea la acest medicament am inceput sa am toata noaptea tiuit in cap sau urechi si dureri foarte mari in ceafa( dureri insuportabile) asa ca am banuit ca a revenit in forta hta si am luat iar egilok, o pastila pe zi.mentionez ca am mama hipertensiva iar tatal mi-a murit din cauza unui infart.excese nu fac, nu fumez si am renuntat la picul de alcool care il mai beam, sarat nu mananc dar beau aproape 400 de gr cafea tare pe zi.unde gresesc si ce trebuie sa indrept.cardiologul mi-a recomandat si un diuretic care merge pe hta dar nu l-am folosit pt ca eu nu prea beau apa si mi s-a parut oarecum gresit.va multumesc.

Raspunsuri (6)

mure

acum 13 ani

sa consumati zilnic 2-3l de apa

alina

acum 12 ani

sy eu ma chynui de un an sa asimilez calcyul acuma beau calcyu cu vygantol sau cu at10 sy dupa o saptamana yar mie rau nu styu ce sa ma may fac oare ynjectyyle sa fye may bune?

alina

acum 12 ani

aaa uitam miam facut analize calcyul yonic sy cel seryc au iesit sub limita dupa 3 luni de caldefyx merg regulat la doctor sunt dysperata

doctorul

acum 8 ani

la cum scrii,e clar ca nu ai pic de cultura.Ma mir cum de stii ce inseamna lipsa de calciu.
treci la gimnaziu si vei avea calciul normal
haide pa

Silviu

acum 9 ani

Cafeaua este de vina, ar trebui sa treceti pe decofeinizata.

Kiki

acum 8 ani

Hello, calciul creste tensiunea arteriala SIGUR !!! Medicul care a acceptat sa lasi Egilokul si sa iei calciu, a facut facultatea la Transporturi sau la Geologie? Sunt chiar mediamente antitensiune care sunt beta-blocante de calciu. De ce? Pentru ca ionii de calciu intra in membrana celulelor nervoase si le incordeaza la fel ca si sodiul (sarea). Antidotul este magneziul. Duceti-va la medici bine informati, care cunosc si ultimele descoperiri !