ESTE DE SPERIAT?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de patriarh cu 12 ani in urma.

am 43, de ani m-am lasat de fumat acum 2 ani, alcool nu am pus in gura de la 30 de ani, nu maninc gras am 1,73 inaltime, si 67 de kg, dieta familiei se compune din trei sferturi legume sub toate formele, crude sau congelate, nu fac abuz de carne, porc nu maninc decit ocazional,sarea in mincare nu cred ca depaseste limitele normale, maninc piine multa si dulciuri care contin zahar rafinat, gen ciocolata rulade, napolitane etc.....si la un control de rutina mi-a gasit o valoare a TA de 16/10. nu am antecedente in familie de hipertensiune arteriala, si totusi valoarea asta m-a speriat. As dori sa stiu cauzele pentru care am o valoare asa mare a TA

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru stabilirea diagnosticului de hipertensiune arteriala este necesara depistarea a cel putin doua valori tensionale crescute (peste 140/90 mmHg), masurate saptamanal, timp de o luna.