Episoade hipertensive la urinare

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de weedmastersr cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Mama mea se confrunta cu o problema destul de ciudata. Cand simte nevoia sa urineze, tensiunea arteriala ii creste pana la 200/100, indiferent daca ia medicamente impotriva hipertensiunii sau nu. Dupa ce urineaza, in cateva minute ii scade si tensiunea. Alte manifestari care apar in timpul acestor crize sunt cefaleea, tremur al mainilor si transpiratia. Toate acestea sugereaza ca ii creste nivelul adrenalinei. Anul trecut a avut simptome similare dar i-au trecut dupa cateva saptamani. In acesta perioada a avut si o mica piatra la rinichi ce mai tarziu a trecut. Nu stiu daca acestea ar putea legatura una cu alta sau de vina este un feocromocitom. Dumneavoastra care credeti ca ar putea fi cauza acestor episoade hipertensive?

Raspunsuri (3)

Dr. P. S.

acum 8 ani

Buna ziua,
As mai cateva intrebari
1. creste frecventa cardiaca?
2. ati verificat functia tiroidiana?

Pentru inceput as recomanda o ecografie renala si de suprarenale, o evaluare a functiei tiroidiene, si de ce nu dozare de acid vanil mandelic din urina pe 24 ore.
In acest mod va mai orientati asupra cauzei.
O zi buna

weedmastersr

acum 8 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns. Acum a disparut problema dupa cateva doze de Carvedilol.

1. Da, creste si frecventa cardiaca pana la aproximativ 90 de batai pe minut.

2. Nu am verificat inca functia tiroidiana.

Vom verifica aspectele recomandate de dumnevoastra. Din nou, va multumim frumos pentru sfaturi!

Marius

acum 7 ani

Aceeasi problema o am si eu, mi sa zis k am hipertensiune arterila primara