Efectul utilizarii indelungate a medicamentelor

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de ancamavro cu 11 ani in urma.

Sotul meu, in virsta de 57 de ani, a fost diagnosticat anul trecut cu HTA
I s-a prescris tertensiv si enap, si pentru ca valorile HTA ramineau tot prea mari, i s-a prescris si adalat. Tensiunea s-a stabilizat cam in jurul valorilor de 130/70, dar daca va trebui sa continue asa tot restul vietii, ma intreb si va intreb, care ar putea fi efectele nedorite ale acestor medicamente, utilizate zilnic ?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

Tratamentul pentru problemele cardiace se ia toata viata . Se merge periodic la control[ de regula la acelas cardiolog] si in functie de rezultat ,se mentine sau se schimba medicatia. De regula , daca este tratament pe timp f. indelungat, efectele nedorite ar trebui sa fie minime. Am cinci ani de tratament zilnic, dar nu vad efecte negative ci, ma simt f. bine. Pana la urma acesta este scopul......