E posibila HTA cu puls normal?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Sophia M cu 10 ani in urma.

Am un amic, spre 50 de ani, nu e supraponderal, care are tensiunea in jurul valorii de 150 cu 120. A avut chiar si 170 cu 140. Pulsul era normal, 85. El spune ca se simte bine, doar uneori e mai obosit. Nu vrea sa mearga la medic. Ce poate indica tenisunea si ce risca? Eu i-am spus ca poate face AVC sau infarct, dar nu crede, spune ca asa e de ani de zile.
Multumesc, parerea unui medic ar fi binevenita.

Raspunsuri (1)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Da, poate exista HTA cu puls normal. Riscurile HTA netratata sunt mari, asa cum i-ati explicat si dvoastra. Recomandarea este sa ajunga cat mai repede la medic pt tratamentul adecvat!